OM

Information om liften

 

Skötsel och underhåll av liften sker genom ideellt arbete inom liftföreningen, och då främst av Liftens medlemmar.

 

Fjälliften byggdes 1966 av dåvarande NordMaskin i Östersund. Liften var en del av Rosenbergs stora exploateringsprojekt i Ljungdalen, Torkilstöten. Under många år drevs liften som ett aktiebolag inom Rosenbergsgruppen. 1992 ombildades dock driftbolaget till den nuvarande ekonomiska föreningen som medlemmarna driver samt äger liften.

 

 

Kurt Åslund, Ljungdalen, kör liften.

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

 

Liftföreningens Styrelse:

 

 

Ordförande

Jonas Lagerlid

lagerlid@bredband.net

 

Sekreterare

Pär-Olof Östman

po@holmgatan.se

Kassör

John Savelid

john@savelid.se

 

Ledamot

Daniel Norrman

daniel.norrman@hotmail.com

 

Ledamot

Gunnar Hagqvist

gunnar.hagqvist@gmail.com

 

Suppleant

Marie Larsson

elsamarilarsson@gmail.com

 

Valberedning:

Thomas Carlström, sammankallande

Thomas.Carlstrom@industrifonden.se

 

Eva Gyllensvan

egyllensvaan@gmail.com

 

Suppleant

Per-Olof Andersson

per-olov.andersson@telia.com

 

Revisorer:

Tor Vågen

tor.vagen@yahoo.se

 

Staffan Holmlund

ing.fa.staffanholmlund@etanet.se

 

 

© Fjälliften, Webbansvarig: Jonas Lagerlid